Dieta na myślenie i dobrą pamięć

Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie i wygląd, ale także na nasze zdrowie. A czy dieta ma również wpływ na pracę mózgu? Oczywiście, że ma! Chcesz, by Twoje dziecko miało dobrą pamięć? Zadbaj o KAŻDY posiłek, jaki będzie spożywało. Dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie ma szansę lepiej się uczyć. Zadbaj o zdrowe nawyki żywieniowe całej rodziny!

Dieta a praca mózgu

Mózg to bardzo ważny organ naszego organizmu. Pracuje nieustannie wykonując ogromny wysiłek.
Do 6 roku życia nabywa on aż 80% swojej sprawności.

Aby mózg pracował prawidłowo i zgodnie ze swoimi możliwościami potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety. Kiedy jesteśmy głodni, spada nasza koncentracja. To właśnie dlatego przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3-4 godziny. Chcąc więc zapewnić swojemu dziecku prawidłowe funkcjonowanie, a tym samym dobre myślenie, każdego dnia powinniśmy zapewnić mu 5 odpowiednio zbilansowanych posiłków.

Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest oczywiście śniadanie. To ono powinno dostarczyć naszemu dziecku najwięcej cennych składników odżywczych, które zagwarantują mu prawidłowe funkcjonowanie mózgu w ciągu dnia oraz siłę do wykonywania codziennych czynności. Śniadanie dziecka powinno być więc wartościowe i urozmaicone. Zadbajmy więc o to, by nasza pociecha nie wyszła z domu bez niego lub zjadłszy płatki z mlekiem z ogromną ilością cukru. Absolutną koniecznością jest też zabranie drugiego śniadania, które zje na przerwie i które doda mu energii podczas wysiłku fizycznego i umysłowego, których, jak wiadomo w szkole nie brakuje.
Nawet gdy jesteś mocno zapracowana i zabiegana pamiętaj o tym, by Twoje dziecko zjadło wartościowy obiad. Jeżeli zdecydowaliście się na stołówkę szkolną, zwróć uwagę co dziecko je każdego dnia i postaraj się zbadać sprawę, by mieć pewność, że na pewno obiad był zjedzony. Po nim, czwartym już posiłkiem jest oczywiście podwieczorek a co najmniej dwie godziny przed pójściem spać – lekka kolacja.

W ciągu całego dnia nie zapominajmy też o nawadnianiu organizmu, najlepiej w formie niegazowanej wody. Starajmy się nie dawać dzieciom do picia wysokosłodzonych napojów gazowanych, które tuczą, zmniejszają koncentrację oraz zaburzają pracę narządów wewnętrznych. Postawmy na świeże soki i ziołowe oraz owocowe herbatki.

Jakie składniki odżywcze są ważne
w diecie dziecka?

W codziennej diecie młodego organizmu nie powinno zabraknąć między innymi tłuszczy. To one uczestniczą w budowie komórek. Są więc szczególnie istotne w okresie szybkiego wzrostu i rozwoju mózgu. Tłuszcz ułatwia też wchłanianie witamin, między innymi witaminy A, D, E i K. Jego źródłem są np. ryby, orzechy, brokuły czy sałata.

Równie istotne dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu są witaminy i minerały. Wśród nich między innymi witaminy z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobór tej witaminy obniża pamięć, utrudnia skupienie uwagi i kojarzenie, powoduje bezsenność. Prawda, że to bardzo ważna witamina dla uczniów? Poziom witaminy B obniża się wraz ze spożywaniem słodyczy, a także piciem alkoholu. W trosce o powodzenie w nauce warto dlatego zadbać o spożywanie produktów zawierających witaminę B oraz o wartościową suplementację.

Źródłem witaminy z grupy B są m. in. takie produkty jak: indyk, tuńczyk, nasiona słonecznika, orzeszki ziemne, pełnowartościowe zboża.

W trosce o prawidłowy rozwój intelektualny naszego dziecka jego dieta powinna być bogata w takie składniki jak:

  • cynk, który poprawia proces myślenia. Dostarczymy go sięgając po pestki dyni,
  • magnez – chroni mózg przed ciężkimi metalami, najlepiej suplementacja,
  • potas dotleniający mózg, jego źródłem są przede wszystkim owoce – banany, pomarańcze, morele, awokado, pomidory, ziemniaki,
  • fosfor, który poprawia samopoczucie, zwiększa inteligencję, dodaje sił. Jego źródłem są przede wszystkim ryby,
  • kwas linolowy – jego brak osłabia pamięć i koncentrację. Chcąc je poprawić należy spożywać tłuste ryby.

Zróżnicowana i wartościowa dieta przynosi szereg korzyści. Buduje organizm oraz wspomaga procesy myślowe. Czyni nas silnymi i zdrowymi. Warto dlatego od młodych lat promować zdrowy styl odżywiania dając swojemu dziecku dobry przykład.

Złe nawyki żywieniowe

Każdy z nas wie, że jakość posiłków rzutuje na naszym zdrowiu. Niestety nasze społeczeństwo goni Amerykanów będących na chwilę obecną najgrubszym społeczeństwem. Jak wynika z badań tyjemy szybciej niż oni! Jeszcze 3 lata temu co 5 dziecko w wieku szkolnym było otyłe, dziś otyłe jest już co 3 dziecko. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy dopatrywać się w nieprawidłowej diecie. Dzieci otrzymujące od swoich rodziców kieszonkowe bardzo często wydają je na niezdrowe przekąski, które nie mają w sobie żadnych wartości odżywczych i wyniszczają ich organizm. Uzależniają i prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych. Problemem są też fast foody, do których bardzo często zawożą dzieci nie kto inni, jak rodzice. Dawaj swojemu dziecku dobry przykład, rozmawiaj i edukuj, by nie dopuścić do złych nawyków żywieniowych, które osłabiają i wyniszczają organizm, utrudniają koncentrację a tym samym proces myślenia i uczenia się.

Cukier i węglowodany

Badania naukowe dowodzą, że dostarczanie organizmowi witamin i minerałów ma wpływ na zdolności umysłowe człowieka. Pokarm zawierający cenne składniki wpływa korzystnie na pracę mózgu. Stymuluje produkcję neuroprzekaźników mających wpływ na zapamiętywanie, myślenie, kojarzenie a więc i uczenie się.

Mózg zużywa dużo energii, gdyż stale odbiera, przetwarza i przesyła informacje. Żywi się tlenem i glukozą, której źródłem są węglowodany. Nie chodzi tu jednak o cukry, które dostarczają mnóstwo kalorii i osłabiają narządy, ale o węglowodany złożone, które znajdują się w ziarnach zbóż, nasionach, kaszy, ryżu, fasoli, soczewicy. Cukier w nich zawarty jest uwalniany stopniowo, dzięki czemu nasz organizm może go dobrze wykorzystać. Ponadto w węglowodanach tych znajduje się błonnik, witaminy i cenne składniki, które wpływają korzystnie na organizm człowieka.

Chęć na coś słodkiego ma każdy z nas. Ważne jest jednak to, po co wówczas sięgamy. Jeśli masz ochotę na słodycz, wybierz suszone owoce (morele, śliwki, rodzynki) lub po świeże owoce czy warzywa. Kiedy chcesz coś przechrupać, wybierz orzechy, suszone chipsy owocowe, marchewkę. Nie zapominaj też o nawyku picia wody, która nawadnia i oczyszcza organizm. Pamiętaj – cukier uzależnia i osłabia organizm! Dodaje energii na chwilę, jednak nie wnosi do naszego organizmu niczego dobrego. Chcesz, by twoje dziecko osiągnęło sukces i było zdrowe? Zadbaj o jego dietę, od której tak wiele zależy. Trzymam kciuki!