Happy Friday w edUFFce

Piątek – weekendu początek. Któż z nas nie lubi tego dnia? Większość czeka na niego z wytęsknieniem. My również! Ale nie dlatego, że to początek weekendu, ale dlatego, że jest to w edUFFce dzień wyjątkowy, bo piątek oznacza u nas jedno: HAPPY FRIDAY.

PIĄTEK, PIĄTECZEK, PIĄTUNIO

Każdy dzień tygodnia jest dniem systematycznej pracy zgodnie z ustalonym i zaplanowanym grafikiem. Taką mamy taktykę i staramy się, by to, co sobie zaplanujemy, było zrealizowane. To uczy nas samodyscypliny i terminowości, co w przyszłości na pewno będzie ogromnym atutem.

W swojej pracy zawodowej wiem jak ważne jest dotrzymywanie terminów. Wymagam tego od siebie oraz od osób z którymi współpracuję. Terminowość jest więc pożądaną cechą w każdej dziedzinie a Edukacja Domowa uczy i niejako zmusza do jej przestrzegania.

Gdy nadchodzi piątek i zrealizujemy już swoje tygodniowe plany, a jeśli nie zostają jeszcze dwa dni w zapasie, możemy rozpocząć Happy Friday. Czym jest Happy Friday w edUFFce?

Happy Friday w edUFFce to czas poświęcony na zajęcia kreatywne i ruchowe. Na stałe zostało też wpisane kino z pop cornem i naleśnikami.

GRA NA AUTOMACIE

Automat cieszy się sporym zainteresowaniem. Wykorzystujemy go przede wszystkim w Happy Friday oraz w tygodniu w czasie przerwy podczas kilkugodzinnych zajęć warsztatowych.

Do dyspozycji graczy jest wiele gier zręcznościowych, które nie tylko są świetną propozycją na kilkuminutową przerwę między zajęciami. Uczą również logicznego myślenia, sprytu, bycia uważnym i skoncentrowanym. Jedna z gier kształci postawę współpracy, którą trzeba się wykazać, aby przejść do kolejnego etapu gry.

Gra na automacie stymuluje też pracę obu półkul mózgowych. Wymusza na graczu synchronizację pracy obu rąk, które, aby przejść grę muszą wykonywać wiele czynności. Gra na automacie to dla dzieci świetna zabawa, które nie zdają sobie nawet sprawy z tego, jak wiele korzyści przynosi ich głowie, również pod kątem rozwoju i edukacji.

DŁUGOPISY 3D

Równie lubianym, co gra na automacie, zajęciem jest czas kreatywnego tworzenia z wykorzystaniem długopisów 3D. Dzięki nim tworzyć można przedmioty płaskie i przestrzenne, które następnie można komuś podarować lub postawić w formie dekoracji.

Równie lubianym, co gra na automacie, zajęciem jest czas kreatywnego tworzenia z wykorzystaniem długopisów 3D. Dzięki nim tworzyć można przedmioty płaskie i przestrzenne, które następnie można komuś podarować lub postawić w formie dekoracji.

Na zajęciach tworzyliśmy już serca, świąteczne dekoracje a także, realizując zajęcia z geometrii – graniastosłupy, ostrosłupy i inne figury przestrzenne.

Lekcje geometrii z wykorzystaniem długopisów 3D są o wiele ciekawsze niż tradycyjne lekcje z podręcznikami. Tworząc różnego rodzaju figury dziecko zapamiętuje zdecydowanie więcej, warto dlatego wspomnieć o elementach figur, które pojawiają się na matematyce. Pokazując na zrobionych przez siebie projektach wierzchołki, ściany boczne, podstawy, krawędzie, dziecko jest w stanie zapamiętać te elementy na dłużej. Wykonane podczas zabawy figury mogą stać się też modelami wykorzystywanymi w czasie zajęć z geometrii. Skoro są one bliskie sercu dziecka po pierwsze, chętniej podejdzie ono do wykonania zadania, po drugie zapamięta sposób obliczania pola i objętości danej figury.

efekt pracy z wykorzystaniem długopisów 3D

BRAIN BOY

Brain Boy to nasz pomocnik poprawiający funkcję centralnego przetwarzania, a więc ćwiczący koncentrację uwagi, zapamiętywanie, rozróżnianie bodźców oraz reagowanie na nie. Jest polecany między innymi w terapii dysleksji.

Brain Boy w edUFFce wykorzystywany jest, podobnie jak automat, w czasie przerw w formie zabawy między zajęciami. Proponuje on siedem gier, które posiadają kilka poziomów trudności. Dziecko ma więc szansę poprawić swój wynik i zawalczyć o lepszy, by w konsekwencji przejść do gry z wykorzystaniem tylko jednego bodźca. Tu skupienie uwagi musi być jeszcze większe. Wyniki można zapisywać a następnie analizować je pod kątem rozwoju swoich osiągnięć.

Gra z wykorzystaniem Brain Boy`a to wsparcie w kierunku lepszego zapamiętywania, czytania oraz koncentrowania uwagi.

zajęcia z wykorzystaniem tableta graficznego

NOWE TECHNOLOGIE

W edUFFce wiemy, jak bardzo istotne w życiu współczesnego człowieka są nowe technologie. Chętnie po nie sięgamy i wykorzystujemy w pracach warsztatowych. Wybierając poszczególne aplikacje internetowe tworzymy ciekawe projekty, w tym wymyślone historie, które wzbogacamy ilustracjami i ukazujemy w formie gotowej książki. Takie nieszablonowe podejście do kreatywnego pisania zachęca młodzież do tworzenia opowiadań, opisów, kartek z pamiętnika. Forma zabawy z wykorzystaniem komputera daje szansę na napisanie ciekawej pracy, która prawdopodobnie nie powstałaby, gdyby zadanie miało być wykonać przy użyciu kartki i długopisu.

KINO HAPPY FRIDAY

Wisienką na torcie piątkowego wieczornego spotkania jest kino realizowane z wykorzystaniem rzutnika. W połączeniu z pop cornem i naleśnikami nie można wyobrazić sobie lepszego zakończenia tygodnia owocnej pracy.

Oczywiście nie do końca jest to tylko i wyłącznie relaks i wypoczynek. Filmy są dobierane starannie i tak, by podczas kolejnych spotkań, często już indywidualnych można było porozmawiać o tym, co było w nich zawarte. Często są to więc rozmowy o postawach głównych bohaterów, sytuacjach przedstawionych w filmach, wyborach czy innych elementach wpisanych w tematykę filmu.

Filmy są też doskonałym punktem wyjścia do napisania dłużej formy wypowiedzi – listu, ogłoszenia czy notatki.

Odpoczynek i relaks należy się każdemu. Zarówno dorosłemu, jak i dziecku. Nasze piątkowe zajęcia odbywają się popołudniu. I tu kolejna zaleta Happy Friday – dzieci mają zapewnioną dobrą opiekę i znakomitą zabawę, dorośli natomiast sporo czasu na załatwienie swoich spraw.